Susanoğlu Paslı Kalesi

PASLI KALESİ

Susanoğlu sınırları içerisindeki tarih kalıntılarından biri olan Paslı Şehri M.Ö. 2 YY’da Teukros Hanedanlığı ile Seleukosların iş birliği ile kurulmuştur.

Olba Teritoryumu olarak adlandırlan bölgede başlayan yaşam Paslı Şehri ile birlikte başlarken Roma dönemine varlıklarını genişleterek sürdürmüşlerdir.

Paslı şehrinin kenarlarında kale duvarları izlerine rastlanmaktadır. Bu yüzden bölge Paslı Kalesi olarak anılmaktadır. Bölgede ev kalıntıları, sarnıçlar, tarım kuleleri, mezarlar ve üst bölümü yıkılmış Heroon Yapısı bulunmaktadır.

Bilindiği üzere Heroon Tanrılaştırılarak bir kahraman (heros) olarak kabul edilmiş kişilerin öldüklerinde onurlarına inşa edilen yapılardır.

Paslı Antik kenti Helenislik Dönemde kurulmuş, Geç antik döneme kadar devam etmiştir. Geç antik döneme kadar tarım faaliyetleri devam eden Paslı antik kenti günümüzde maalesef ki çok sayıda yağma ve talana maruz kalmıştır.

Sizlere tarihi mekanları ziyaretinizde gerçek anlamda zevk alabilmeniz için tavsiyemiz özellikle şehri yada tarihi mekanı görebileceğiniz hakim bir tepe yada taşa çıkarak bölgeyi tek tek gözlemleyerek şehri tekrar ortaya çıkarmaya çalışın, ardından teknolojiyi kullanarak internetten şehirde yapılan çalışmaları, şehrin savaşlarını araştırarak kendinizi o dönemde o şehirde hissedin.. Unutmayın ki o şehirlerde de bizler, sizler gibi insanların milyonlarca anıları oldu…


15 Nisan 2019 1576 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin