Cennet – Cehennem Obrukları

cennet cehennem mağaraları obrukları

Cennet Cehennem Obrukları – Susanoğlunda Akdenizin tadını çıkarırken bölgede bulunan tarihi ve turistlik alanlar oldukça ilginizi çekecektir. Susanoğlu merkezinde bulunan Cennet Cehennem obrukları da mutlaka ziyaret edip görmeniz gereken bir mekan. Doğal yollardan oluşan bu mekan obruk, mağara, çukur, çökük gibi isimlerle de anılmaktadır.  120 Metre civarında bulunan ve Cennet çukuruna göre çapı daha ufak olan Cehennem Obruğunda son zamanlarda yapılan bir seyir balkonuda bulunmaktadır.

Cehennem Mağarasının içi tamamen simsiyah ve oldukça ürpertici bir şekle bürünmesi ismiyle örtüşmesi noktasında oldukça dikkat çekmektedir. Ağız çapı 50 ve 75 m civarında olup derinliği 120 metre civarındadır. Cehennem Mağarası içbükey olduğundan içerisine inmek neredeyse imkansızdır. Ancak zaman zaman uzman dağcıların özel ekipmanları ile indikleri gözlemlenmiştir. Cehennem çukuruna 2017 itibari ile girişler ücretli olmakla beraber müze kart geçerlidir. Normal bilet fiyatları ise 5 TL gibi cuzi bir miktardır.

Cennet obruğu ise Cehennem obruğuna oranla 2 kat daha büyük ve daha derindir. Cennet Çukurunun ölçülebilen en derin noktası 135 metre ağız çapı ise 250 metreyi bulmaktadır. Cennet Obruğunun tabanına kadar eski zamanlarda yapılan doğal taşlardan oluşan bir merdiven uzanmaktadır. İnmesi yarım saat ancak çıkması bir saate yakın sürmektedir. Cennet Çukuruna gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka rahat bir ayakkabı giymenizi tavsiye ediyoruz.

Cennet çukurunun tabanında bir mağara ve o mağaranın içerisinde bir kilise vardır. Cennet mağarasının içinde akarsu yatağı bulunmaktadır.

5. yüzyılda Aziz Paulus adında bir kişi tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapılmış olduğu kilisenin kapısındaki kitabede yazmaktadır. Cennet mağarasının bitim noktasında akarsu sesi duyulmaktadır. Mağaranın bitiminde Hellenistik Dönemden kalan bir Zeus Tapınağı bulunmaktadır.

İşte Bölgede Konaklama Yapabileceğiniz Apart Oteller

 

18 Mart 2018 1795 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin