Helenistik Dönemden Bir Miras : Uzuncaburç

uzuncaburç
Helenistik Dönem, Büyük İskender’in istilalarıyla başlayan Antik Dünya’da Grek etkisinin doruğa ulaştığı dönemdir.  Uzuncaburç Olba Territoriumu’nun ibadet yerine yakın mesafedeki yerleşim yeridir.

Roma döneminde imparator Vespesianus zamanında Olba’dan ayrılarak Diokaesariea adıyla özerkleşen Uzuncaburç Kendi adına para basan bir kent durumuna gelmiştir. Bizans döneminde Türkler buraya şehrin sembolü olan Burçun ismini vererek Uzuncaburç demişlerdir. Uzuncaburç u ziyaret ettiğinizde gerçekten uzun bir tarihi olduğunu oradaki ortamdan yaşamanız mümkün. 2017 yılı itibariyle tekrar kazı çalışmalarına başlanan uzuncaburç maalesef kendi haline yıkılmaya yüz tutmuş tarihi miraslarımızdan birisi olmaya aday. Tören kapısının yarısı yıkılmış olsada 5 sütunu ayaktadır.

Uzuncaburçta bulunan Zeus Tapınağı tören kapısından geçince sütunlu yolun sonunda bir avlu içerisinde bulunur. En Eski tapınaklardan biri olan Korinth tarzında tek sıra 36 sütunla çevrili, peripteros planlı ve sanat tarihinde çok önemli bir yere sahip Uzuncaburçtaki tapınak 5. yüzyılda yapılan değişikliklerle kiliseye çevrilmiştir.

Silifke Erdemli yolundaki tabeladan girdiğinizde uzuncaburç a erişmek için gerçekten de uzunca bir yol sizleri bekliyor olacak. Virajlı ve 30 km den fazla bir dağ yolu sizi bekliyor. Rakımın 1000 metreden yüksek olduğu Uzuncaburç’a ulaştığınızda yaşadığınız atmosfer sizi pişman etmeyecektir.
Bölgede Konaklama Yapabileceğiniz Apart Oteller


Gümüş Hotel
 

 


Zara Apart Otel
 

 


Cennet Apart Otel
 

 


Famin Otel
 

 


Kuzey Apart Otel
 

 


Güzel Apart Otel
 

 


NevLife Apart Otel
 

 


Tiryakioğlu Apart Otel
 

 


Sadi Apart
 

 


5K Apart Pansiyon
 

 


Zigana Apart Otel
 

 


Yücel Apart Otel
 

 

11 Mayıs 2019 2465 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin