Helenistik Dönemden Bir Miras : Uzuncaburç

uzuncaburç

Helenistik Dönem, Büyük İskender’in istilalarıyla başlayan Antik Dünya’da Grek etkisinin doruğa ulaştığı dönemdir.  Uzuncaburç Olba Territoriumu’nun ibadet yerine yakın mesafedeki yerleşim yeridir.

Roma döneminde imparator Vespesianus zamanında Olba’dan ayrılarak Diokaesariea adıyla özerkleşen Uzuncaburç Kendi adına para basan bir kent durumuna gelmiştir. Bizans döneminde Türkler buraya şehrin sembolü olan Burçun ismini vererek Uzuncaburç demişlerdir. Uzuncaburç u ziyaret ettiğinizde gerçekten uzun bir tarihi olduğunu oradaki ortamdan yaşamanız mümkün. 2017 yılı itibariyle tekrar kazı çalışmalarına başlanan uzuncaburç maalesef kendi haline yıkılmaya yüz tutmuş tarihi miraslarımızdan birisi olmaya aday. Tören kapısının yarısı yıkılmış olsada 5 sütunu ayaktadır.

Uzuncaburçta bulunan Zeus Tapınağı tören kapısından geçince sütunlu yolun sonunda bir avlu içerisinde bulunur. En Eski tapınaklardan biri olan Korinth tarzında tek sıra 36 sütunla çevrili, peripteros planlı ve sanat tarihinde çok önemli bir yere sahip Uzuncaburçtaki tapınak 5. yüzyılda yapılan değişikliklerle kiliseye çevrilmiştir.

Silifke Erdemli yolundaki tabeladan girdiğinizde uzuncaburç a erişmek için gerçekten de uzunca bir yol sizleri bekliyor olacak. Virajlı ve 30 km den fazla bir dağ yolu sizi bekliyor. Rakımın 1000 metreden yüksek olduğu Uzuncaburç’a ulaştığınızda yaşadığınız atmosfer sizi pişman etmeyecektir.

Bölgede Konaklama Yapabileceğiniz Apart Oteller

11 Mayıs 2019 568 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin