Güneş Şehri : Soli Pompeipolis

Soli Pompeipolis

Soloi Pompeipolis Antik Kenti, Mersin’in 15-20 km batısında Rodoslu denizciler tarafından kurulmuş ve Güneş Anlamına gelen Soloi kelimesinden oluşmuştur. Persler Darius Döneminde bu şehri ele geçirererk M.Ö. 521-485 yılında kendi adlarına sikke para bastırmışlardır.

Soli liman kenti Hellenistik dönemde Seleukos egemenliği altındayken en parlak dönemini yaşamıştır. Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa son vermek için yaptığı çeşitli reformlar sonucunda dağlardaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soliye yerleştirilmiştir.

Kilikya bölgesinin en önemli limanlarından biri olan, Soli Pompeipolis bir çok savaşa tanıklık etmiştir. M.Ö. 449 yılında yapılan Pers-Yunan Savaşları sırasında, Kilikyayı işgal eden Atinalılar, Soloi’yi yönetim merkezine dönüştürse de, Kilyos Barışı ile Persler bölgenin tek hakimi olmuştur.

Büyük İskender’in ölümünün ardından General Selevkosun imparatorluğunu ilan etmesinin ardından yönetilen Soli kenti bu dönemin sonunda Kilikya Korsanlarının eline geçmiştir.

Roma devletinin Akdenizdeki tüm korsan faaliyetlerine son vermesinin ardından şehir yeniden imar edilerek kentin ismi Pompeipolis olarak değiştirilmiştir. Bizans döneminde ise kent piskoposluk merkezine dönüştürülmüştür.

Mersin merkez ilçesi Mezitli yakınlarında bulunan ve Neolitik dönemden bir çok iz barındıran bu antik şehir Unesco Dünya Miras listesine girebilemesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

 

 

 

 

13 Nisan 2018 814 okunma
Serenay Pişeniş

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin