Güneş Şehri : Soli Pompeipolis

Soli Pompeipolis
Soloi Pompeipolis Antik Kenti, Mersin’in 15-20 km batısında Rodoslu denizciler tarafından kurulmuş ve Güneş Anlamına gelen Soloi kelimesinden oluşmuştur. Persler Darius Döneminde bu şehri ele geçirererk M.Ö. 521-485 yılında kendi adlarına sikke para bastırmışlardır.

Soli liman kenti Hellenistik dönemde Seleukos egemenliği altındayken en parlak dönemini yaşamıştır. Romalı komutan Pompeius’un bölgedeki karışıklığa son vermek için yaptığı çeşitli reformlar sonucunda dağlardaki korsanların bir bölümü nüfusu azalan Soliye yerleştirilmiştir.

Kilikya bölgesinin en önemli limanlarından biri olan, Soli Pompeipolis bir çok savaşa tanıklık etmiştir. M.Ö. 449 yılında yapılan Pers-Yunan Savaşları sırasında, Kilikyayı işgal eden Atinalılar, Soloi’yi yönetim merkezine dönüştürse de, Kilyos Barışı ile Persler bölgenin tek hakimi olmuştur.

Büyük İskender’in ölümünün ardından General Selevkosun imparatorluğunu ilan etmesinin ardından yönetilen Soli kenti bu dönemin sonunda Kilikya Korsanlarının eline geçmiştir.

Roma devletinin Akdenizdeki tüm korsan faaliyetlerine son vermesinin ardından şehir yeniden imar edilerek kentin ismi Pompeipolis olarak değiştirilmiştir. Bizans döneminde ise kent piskoposluk merkezine dönüştürülmüştür.

Mersin merkez ilçesi Mezitli yakınlarında bulunan ve Neolitik dönemden bir çok iz barındıran bu antik şehir Unesco Dünya Miras listesine girebilemesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Bölgede Konaklama Yapabileceğiniz Apart Oteller

Gümüş Hotel
 

 


Zara Apart Otel
 

 


Cennet Apart Otel
 

 


Famin Otel
 

 


Kuzey Apart Otel
 

 


Güzel Apart Otel
 

 


NevLife Apart Otel
 

 


Tiryakioğlu Apart Otel
 

 


Sadi Apart
 

 


5K Apart Pansiyon
 

 


Zigana Apart Otel
 

 


Yücel Apart Otel
 

 

13 Mayıs 2019 2687 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin