Balıkesir’de Bir Şaman Köyü : Tahtakuşlar

tahtakuşlar köyü

Yanı başımızdaki Cennet Kapıdağımızın abisi niteliğinde Balıkesir İl Sınırları içerisinde bulunan Kazdağlarında irili ufaklı bir çok eşsiz güzellikteki dağ köylerimiz bulunmaktadır.

tahtakuşlar köyü

Gezi planlarına almanız gereken köylerden biriside Edremit İlçesine bağlı Tahtakuşlar köyü…  Kimilerine göre bu köy Eski Şaman adetlerinin devam edildiği, kimilerine göre ise sadece bir alevi köyü.

Tahtakuşlar köyü bir süre önce Tuncel Kurtizin ölümüyle ve vasiyeti ile gündeme gelmişti. Tuncel Kurtiz bu köye gömülmek istediğini vasiyet ettiği söylendi. Ve Tahtakuşlar köyü heyetininde bunu reddettiği basında yer alan haberlerde yayınlandı. Ve Kurtiz hemen 1 km mesafedeki Çamlıbel köyüne defin edildi.

Alevi – Türkmen köyü olan Tahtakuşlar köyünde günümüzde de Şaman ayinlerinin yapıldığı köydeki bazı vatandaşlar tarafından iddiaa edilse de böyle bir ayini gördüğünü söyleyen kimseye denk gelmedik. Köy ziyaretimizde bize denk gelen köy düğünü ise sıradan bir Türk düğününden farklı değildi.

tahtakuşlar müzesi

Köyün girişinde tüm bu iddiaaları güçlendiren bir Müze bulunuyor. Müzede eski Türk – Anadolu aletleri, eski teknolojik aletler, para koleksiyonları, dondurulmuş hayvanlar gibi farklı farklı bir çok görülesi tarihi eserler mevcut. Hatta Dünyada sergilenen en büyük Deniz Kaplumbasıda burada olduğu söyleniyor.

tahtakuşlar müzesi

tahtakuşlar müzesi

TAHTAKUŞLAR KÖYÜNE NASIL GİDİLİR ?

Tahtakuşlar Köyü, Balıkesir’i Güre ilçesine bağlı ufak bir köy. Buraya gitmek için Edremit Çanakkale Yolu’nda Güre’yi geçtikten sonra ilk sağdan girip sonrasında yaklaşık 2 km yol almanız gerekiyor.

24 Nisan 2018 4582 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin