Antik Bir Tarih : Kanlı Divane

kanlidivanesusanoglu
Antik Dönemden Kilikia Sınırları İçerisinde kalan Kanlı Divane 3 Km Dağ içerisindeki kısımda yer alır. 70 metre derinliğindeki kayalara oyulmuş ve merdivenler ile girilebilen bir çukurun kenarını kaplayan yerleşim yeri, M.Ö. 2. yüzyılda Olba Hanedanlığına bağlıydı. Bizans yerleşimi olan Kanlı Divanenin günümüze kadar gelmiş yapıları Geç Antik Döneminin en parlak devrini yaşadığını ispatlamaktadır. İmparatorluk Dönemi Mezar yapılarının kalitesi ve sayısı yerleşimin Roma döneminde refah düzeyinin gelişmiş olduğunu gösterir.

KUTSAL BİR YERLEŞİM YERİYDİ

Antik kentin bulunduğu alanın ortasında geniş bir obruk yer alıyor. Obruğun çevresinde ise Kutsal bir yerleşim yeri olarak kurulan Kanyteleis hakkında 3. Yüzyıla kadar ait olan yazılar yer alıyor.

Yazıtlarda yer alan bazı bilgiler ise M.Ö. 400 yılında bizans imparatoru II. Teodosyus Neapolis adıyla burayı kutsal bir hristiyanlık merkezine dönüştürüyor. En Parlak Dönemini 4. yy da yaşayan Kanlı Divanenin bulunduğu antik şehirdeki efsaneye göre Roma Dönemindeki suçluların bu derin çukura atılıp vahşi hayvanlara yem edildiği söyleniyor. Yağmur suları nedeniyle toprağın kan rengini almasından dolayıda halk arasında Çukur Kanlı Divane olarak anılıyor.

prensesolba

prensesolba

Obruğun diğer bir duvarında ise Olba Hanedanlığına ait kabartmalar diğer tarafında ise bir asker kabartması bulunuyor. Yapıların M.Ö. 1 yy. da yapılmış olduğu belirlendi. Bir Niş içerisinde yamaçta bulunan kabartmalar

sağ tarafındaki yazıtta ailenin isimleri yer alıyor. Yapıda Baba ve Annenin yanında 1 Kız 3 Erkek Çocuk olmak üzere 4 çocuk kabartması bulunuyor.

Yolunuz Akdeniz tarafında düşerse Mersin Susanoğlu ve Tarsus bölgesinde bulunan yüzlerce antik tarih bölgelerini gezmenizi tavsiye ediyoruz
Bölgede Konaklama Yapabileceğiniz Apart Oteller


Gümüş Hotel
 

 


Zara Apart Otel
 

 


Cennet Apart Otel
 

 


Famin Otel
 

 


Kuzey Apart Otel
 

 


Güzel Apart Otel
 

 


NevLife Apart Otel
 

 


Tiryakioğlu Apart Otel
 

 


Sadi Apart
 

 


5K Apart Pansiyon
 

 


Zigana Apart Otel
 

 


Yücel Apart Otel
 

 

12 Mayıs 2019 4001 okunma
BARIŞ BİLİCİ

Susanoğlu otelleri araştırmacı gezgin

YORUMLAR
Kadir 13 Nisan 2018

Mersin bölgesi tarihi bakımdan gerçekten çok yoğun bir bölge hem tatil imkanı hemde tarihi yaşama imkanı var

Cevapla